Taşınma Yardımı Nedir Kimler Alabilir

TAŞINMA YARDIMI NEDİR? KİMLERE VERİLİR? MİKTARI NE KADARDIR? GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR? HANGİ BELGELERLE BAŞVURULUR?


Taşınma Yardımı Nedir Kimler Alabilir?

Taşınma yardımı nedir önce ondan bahsedelim. Taşınma yardımı taşınmaya karar vermiş fakat maddi durumu yerinde olmayan kişi veya işyeri sahiplerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve belediyelerimizinde desteği ile verilen kira yardımıdır. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile gündeme gelmiştir.

Taşınmak zorunda kalan kiracıların mağdur olmamaları için verilen bir parasal destektir. Kiracıların kira ve taşınma masrafları devlet tarafından karşılanır. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri Türkiye'de 2012 yılından bu yana devam etmektedir. 31 Aralık 2012 günü "6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Taşınmaya mecbur kaldınız ve maddi durumunuzun el vermemesi durumunda bu haktan faydalanabilirsiniz.

Taşınma yardımı başvurusu nereye yapılır? Kentsel dönüşüm taşınma yardımı almak için kentsel dönüşüm taşınma yardımı başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile birlikte şehrin Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvuruda bulunulabiliyor. Tabi bunun için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar iş yeri sahipleri ve konut kiracıları için ayrılırlar:


Taşınma Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Konut Kiracıları İçin İstenen Belgeler veya Evraklar:
-Başvuru formu
-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
-Riskli yapıda oturulduğuna belge, konut kiracısının adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerinde açık adres ve bağımsız bölüm numarasının yer aldığı son 3 aya ait elektrik, su veya doğalgaz faturalarından birinin aslı,
-Yeni adresi gösteren adrese dayalı nüfus kayıt örneği. Bu belge nüfus müdürlüğünden alınmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.
-Bir adet riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi,
-Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bir devlet bankasında açılmış vadesiz hesaba ait cüzdan fotokopisi.
İşyeri Kiracıları İçin İstenen Belgeler veya Evraklar:
-Başvuru formu,
-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
-Eski işyerinin riskli binada olduğunu gösteren vergi levhası,
-Yeni adresi gösteren yeni vergi levhası,
-Bir adet riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi,
-Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bir devlet bankasında açılmış vadesiz hesaba ait cüzdan fotokopisi.

Taşınma Yardımı Ne Kadar?


Bu destek ilden ile farklılık göstermektedir. Genellikle ödenen ücretler 2018 verilerine göre 1200 - 2000 TL arasında değişmektedir. Büyük şehirlerde genellikle ücret fazladır. Burada önemli bir detay ise şudur: Taşınma yardımı finansal desteği alındıktan sonra ihtiyaç sahibi kiracının taşınması için bir sene geçerlidir. Bu süre içerisinde iş yerini veya evini taşıması gerekmektedir.


ETİKETLER

Halkalı NakliyatHalkalı Evden Eve NakliyatHalkalı Şehirler Arası NakliyatHalkalı Ofis TaşımaHalkalı DepolamaHalkalı Nakliyat Firması